BLOCHEADS

Blocheads, UK, 58 min, 2016, r. Alastair Lee

Vizuálne krásne spracovaný príbeh o zlatom veku boulderingu vo Veľkej Británii. Nikdy predtým tu nebolo toľko umelých lezeckých stien, toľko lezcov posadnutých tréningom, toľko „zverov“ s nadľudskou silou. Vo filme budeme spolu pátrať po nových líniách a posúvať hranice ľudských schopností. Bude to príbeh o dobrodružstve, vášni ku skalám a oceľových prstoch. Príbeh o hľadaní boulderingového zlata.
Ponoríme sa do temnej minulosti boulderingu od prvej zmienky v 19. storočí, až po jeho vzostup a vznik samostatného športu. Dozvieme sa o „krstnom otcovi“ Johnovi Gillovi, a o tom, ako ovplyvnil mladého Jerryho Moffatta – prvého z novej vlny rockstars, ktorý pomáhal formovať moderný svet boulderingu.
Blocheads, to sú početné prvovýstupy, neskutočné pohyby a hrozivé highbally.

JOHANNA

Johanna, UK, 4 min, 2016, r. Ian Derry

johanna_hory_a_mesto_Prešov_2017

Po úraze Johanne hrozilo, že príde o nohu. Lekári jej ju zachránili, ale aj po troch rokoch stále trpela veľkými bolesťami. Začala sa teda zaujímať o liečbu ľadovou vodou. Zo začiatku ju neznášala, ale neskôr ju studená voda úplne opantala a v súčasnosti je majsterkou sveta vo voľnom potápaní pod ľadom.

 

 

TRAIL DO KAZBEGI

The Trail To Kazbegi, USA, 15 min, 2015, r. Joey Schusler

thetrailtokazbegi_hory_a_mesto_Prešov_2017

Čo sa stane, keď sa štyria rovnako zmýšľajúci dobrodruhovia vydajú do jedných z najdivokejších hôr na svete len so svojimi horskými bicyklami a jedlom na 10 dní?
Desivé búrky, brodenie sa prudkými riekami, zasnežené ľadovcové horské prechody, nebezpečné zostupy, neustále boje so zúrivými psami a napínavé stretnutie s premotivovanými pohraničníkmi.
Všetko z vyššie uvedeného  sa dá zažiť za deň “Trailu do Kazbegi,” dobrodružstve na horských bicykloch cez najvyššie hory Kaukazu v bývalej Sovietskej republike – Gruzínsku. Náš štvorčlenný tím – filmár Joey Schusler, editor magazínu Bike Brice Minnigh, fotograf Ross Measures a horal Sam Seward – strávil polovicu júna 2015 objavovaním pokladov Gruzínskeho Kaukazu.
Naša posádka po ceste prekonala nespočetné množstvo prekážok, ale tiež zažila jedny z najviac veľkolepých scenérií a trailov a neskutočnú pohostinnosť gruzínskych ľudí.

 

Režisér Joey Schusler
Joey Schusler je športovec špecializujúci sa na horské bicyklovanie a lyžovanie. Ako fotograf a filmár v sebe spája svoje športové zručnosti a kreativitu. Žije v Colorade.

 

YUKON BLUES

The Yukon Blues, Taliansko, 51 min, 2015, r. Igor D’India​

V roku 1965 absolvoval známy horolezec a reportér Walter Bonatti sólo expedíciu na kanoe po riekach Yukon a Porcupine pre taliansky magazín Epoca. Navštívil miesta zlatej horúčky – z Chilkoot Pass sa presunul hore na sever až do Klondike. “The Yukon Blues” je pokus Igora D’Indiu zopakovať toto dobrodružstvo a zdokumentovať  zmeny, ku ktorým odvtedy došlo.

 

LUNAG RI

Lunag Ri, Nemecko, 18 min, 2016, r. Joachim Hellinger & Christian Schmidt

lunag_ri_hory_a_mesto_Prešov_2017

Keď David Lama zavrie oči a myslí na Nepál, zasnežené vrcholky hôr nie sú to, čo mu príde na um ako prvé. Namiesto toho vidí zelené údolia a malú dedinu, kde vyrástol jeho otec. Rakúsky horolezec navštívil Nepál skôr, než väčšina západných horolezcov. Keď bol ešte batoľa, rodičia ho na svojich výletoch zvykli nosiť na chrbte. Teraz ale oni nasledujú svojho syna a David udáva tempo. Rodina sa vybrala navštíviť otcových príbuzných v Nepále. Ale pre Davida to nie je jediný dôvod, prečo sa vrátiť do Nepálu. Tentoraz ho priťahujú vysoké hory. V sprievode americkej legendy alpského lezenia Conrada Ankera chce vyliezť na Lunag Ri (6907 m): ešte nevylezený vrchol s technicky náročným severozápadným hrebeňom. Šance na úspech sú vysoké vďaka Davidovmu ľahkému a rýchlemu lezeckému štýlu a Conradovým obrovským skúsenostiam s expedičným lezením.  Aj keď  to možno trochu podcenili…

 

 

Režiséri Christian Schmidt a Joachim Hellinger
Christian Schmidt je nezávislý spisovateľ a režisér, ktorý sa zameriava na dokumentárne filmy, televízne relácie o populárnej vede a reklamy. Po tom, čo získal titul v odbore geografia a vedecká žurnalistika, často cestuje do vzdialených kútov sveta ako horolezec a filmár. Jeho medzinárodne ocenené filmy sú známe vďaka svojim veľmi osobným príbehom, ktoré rozprávajú o mimoriadnych protagonistoch v ríši dobrodružstva, outdoorových športov a vedy. Schmidt žije v Mníchove so svojou priateľkou a dvoma dcérami.

Po štúdiách na Vysokej škole filmovej a televíznej (HFF) v Mníchove a na F.E.M.I.S vo Francúzsku, pracoval Joachim Hellinger v zahraničí ako režisér pre reklamy a dokumenty. V roku 1996 založil HelliVentures FilmProduction a zažal sa špecializovať na oblasti športu, outdooru a dobrodružstva. Joachim je známy svojou presnosťou a kreatívnymi inováciami v extrémnych a často nevypočítateľných podmienkach.

 PURA VIDA

Pura Vida, Rakúsko, 44 min, 2016, r. Thomas Miklautsch

V roku 2004 Hervé opúšťa Švajčiarsko, aby na bicykli dosiahol Tibet, avšak táto cesta naberá celkom iný smer. Počas prekročenia siedmych púští a po príchode do Namíbie túži po tieni a po vode. Prichádza so šialeným nápadom: zhotoviť drevenú loď so slamenou strechou s použitím jeho bicykla ako pedálového motora.
Po 40 000 kilometroch na cestách a chodníkoch prichádza do mesta Tena v Ekvádore a začína to najvzrušujúcejšie dobrodružstvo vo svojom živote. So svojou loďkou Pura Vida sa popasuje s prírodnými silami a prežíva nezabudnuteľné momenty s Indiánmi, kráľovstvom divočiny, ale aj brutalitu pirátov a pašerákov drog.
Hervé Neukomm je prvým človekom, ktorý sa „prepedáluje“ cez Amazonku len s použitím svojich nôh. Nikdy nebolo jeho úmyslom zlomiť rekord, skôr žiť tak blízko k prírode ako sa len dá a spoznávať jej tajomstvá, s použitím ekologickej formy.

Režisér Thomas Miklautsch
Thomas Miklautsch (narodený 26. októbra 1971 v Klagenfurte v Rakúsku) má dvadsaťročné skúsenosti s tvorbou a produkciou extrémnych a dokumentárnych filmov a promočných materiálov pre súkromné aj verejné organizácie. Je uznávaný spisovateľ/režisér, kameraman a editor. Jeho spoločnosť New World Spirits Film Creation má vyše 20-ročný vzťah so spriatelenou organizáciou Austrian Red Bull, pričom spolu filmovali a ko-režírovali Red Bull Cliff-Diving World sériu v rokoch 2009 a 2010 a veľa iných eventov a projektov. Za zmienku stoja produkcie a dokumenty ako Cape Horn v roku 2010 a 2011, film o svetovom šampiónovi v cliffdivingu Orlandovi Duquem v amazonskom pralese z roku 2014 a dokument o živote v Amazonke pod názvom „Sustainable life in the Amazon“ z rokov 2014/2015. Cestovateľský príbeh o amazonskom riečnom systéme v kombinácii s podomácky vyrobenou loďou poháňanou pedálmi „Pura Vida“ z rokov 2012-2016 je jedným z najnovších počinov, spolu s portrétovaním olympijských športovcov a športovkýň z Korutánska/Rakúska, ktorí sa zúčastnili olympijských hier v Riu v roku 2016.

 

 MIRROR WALL

Mirror Wall, UK, 44 min, 2016, r. Matt Pycroft

berghaus_mirrorwall_hory_a_mesto_Prešov_2017

Hlad po dobrodružstve a meniacom sa horizonte je prirodzený inštinkt mnohých ľudí. V prípade známeho dobrodruha Lea Houldinga sa to prejavilo v podobe expedícií svetovej triedy na nevylezené vrcholy po celom svete.
Po smrti svojho dlhodobého lezeckého partnera Seana ‘Stanley’ Learyho a narodení dcéry Freyi – „Mirror Wall“ sleduje Lea na jeho poslednej expedícii s úplne novým tímom.
Okrem zodpovednosti za dosiahnutie vlastných cieľov musí Leo mentorovať svojich talentovaných, ale neskúsených spoločníkov a bezpečne sa vrátiť domov k svojej rodine. Podarí sa im zdolať 1200 metrov vysokú skalnú stenu v polárnych grónskych horách?

 

Režisér Matt Pycroft
Posledných pár rokov pracoval Matt ako režisér a fotograf pre niektoré z popredných svetových značiek a bol na niekoľkých expedíciách vo vzdialených kútoch sveta. Vďaka jeho talentu sa mu darí pretaviť požiadavky klientov do kreatívnych konceptov.

 

VYMKNUTÝ

Locked In: First Descent of the Beriman Gorge, Kanada, 24 min, 2015, r. Bryan Smith & David Pearson

locked_in_hory_a_mesto_Prešov_2017

Nachádzajúca sa len niekoľko stupňov južne od rovníka, Papua-Nová Guinea je rôznorodou zmesou, skladajúcou sa z panenského dažďového pralesa, unikátnej kultúry a rozsiahleho pobrežia. Rieka Beriman vyteká z Nakanai Plateau, rozpínajúc sa viac ako 40 kilometrov od prameňa až k moru, kde padá z výšky 2000 metrov do Šalamúnovho mora. Vežovité steny kaňonu boli až doteraz neprebádaným tajomstvom. Ben Stookesberry, Chris Korbulic, Ben Marr a Pedro Oliva sa vydávajú pokoriť tieto divoké vody, cez ktoré ešte žiaden kajakár nepádloval. Počas 13-dňovej expedície od prameňa rieky až po more siahnu na dno svojich schopností a trpezlivosti. Dvanásť odlišných roklín, plných extrémne ťažkých perejí (podľa klasifikácie WW5) a vertikálnych stien, ktorým sa nedá vyhnúť, neustále sa meniace vodné levely a hustá, človekom nedotknutá džungľa – všetky tieto prekážky im bránia v úspešnom prvom splave – jednom z vôbec najvýznamnejších vo svete kajaku.

 

Režisér Bryan Smith
Bryan Smith je oceňovaný filmár pochádzajúci zo Squamish v Britskej Kolumbii. So svojím prvým dokumentom, „49 Megawatts“ (49 Megawattov), zožal úspech vďaka úžasnej kajakárskej stopáži a hĺbkovému nahliadnutiu do kontroverznej riečnej energetiky na území Britskej Kolumbie. Bryan budoval na základoch svojich dobrodružných filmov a vytvoril si silnú reputáciu nielen v oblasti televíznych dokumentov, ale aj v komerčnej kinematografii. S jeho talentom rozprávať príbehy, zručnosťou spájať výborné tímy a vysokou pracovnou morálkou to dopracoval až na spoluprácu s National Geographic, Discovery, Disney, BBC a inými.

 

BEZERKE

Bezerke, Austrália, 15 min, 2016, r. Andrew Kaineder

bezerke_hory_a_mesto_Prešov_2017

Russel nie je obyčajný osemnásťročný teenager. Stojí na čele ďalšej generácie big wave surferov. Od svojich detských čias u neho pretrváva láska k masívnym vlnám a kde iní vidia strach, Russell vidí výzvu. Bezerke sa pozrie aj na pohľady Russellovho otca, na Kelly Slatera, ktorý spoločne s Russellom zažili výnimočný surfing v Južnej Austrálií. Bezerke tiež dokumentuje fenomenálne víťazstvo Russella na Cape Fear a jeho myšlienky o budúcnosti big wave surfingu.

 

FLOW

Flow, Nemecko, 11 min, 2016, r. Christian Schmidt & Joachim Hellinger

flow_hory_a_mesto_Prešov_2017

Nie sú to preteky v downhille čo na Haraldovej tvári vykúzli úsmev. Ani mu nezáleží, či na svojich trailoch urobí najnebezpečnejšie skoky a zákruty. Keď je na svojom bicykli na via ferrate v Dolomitoch, naháňa niečo iné: FLOW. Ten zvláštny stav bytia, kde je všetko, ako má byť, keď dôvera potlačí strach a bicykel a jazdec sú jedno. Čo presne je tento správny okamih? Ako ho môžeme dosiahnuť ? A môžeme ho nájsť len na horskom bicykli? Harald našiel svoju odpoveď – a vy sa pridajte k jazde!

 

Režiséri Christian Schmidt a Joachim Hellinger

Christian Schmidt je nezávislý spisovateľ a režisér, ktorý sa zameriava na dokumentárne filmy, televízne relácie o populárnej vede a reklamy. Po tom, čo získal titul v odbore geografia a vedecká žurnalistika, často cestuje do vzdialených kútov sveta ako horolezec a filmár. Jeho medzinárodne ocenené filmy sú známe vďaka svojim veľmi osobným príbehom, ktoré rozprávajú o mimoriadnych protagonistoch v ríši dobrodružstva, outdoorových športov a vedy. Schmidt žije v Mníchove so svojou priateľkou a dvoma dcérami.

Po štúdiách na Vysokej škole filmovej a televíznej (HFF) v Mníchove a na F.E.M.I.S vo Francúzsku, pracoval Joachim Hellinger v zahraničí ako režisér pre reklamy a dokumenty. V roku 1996 založil HelliVentures FilmProduction a zažal sa špecializovať na oblasti športu, outdooru a dobrodružstva. Joachim je známy svojou presnosťou a kreatívnymi inováciami v extrémnych a často nevypočítateľných podmienkach.

AKCEPTÁCIA – TATARKOV ODKAZ

Slovensko, 38 min, 2016, r. Jaroslav Matoušek

akceptacia_hory_a_mesto_Prešov_2017

Úchvatný, súvislý, extrémny a životu nebezpečný prechod 23 dolín a 18 vysokohorských sediel Vysokých Tatier, v jedinečnom zážitkovom, dobrodružnom dokumentárnom filme. Na vlastnej koži precítite situácie, po ktorých v hĺbke duše túžite, ale v skutočnosti sa ich obávate…

 

Jaroslav Matoušek (nar. 1964) – narodil sa v Košiciach a od detstva sa venoval lyžovaniu, plávaniu, cyklistike a vysokohorským túram. Neskôr začal spoznávať skialpinizmus, horolezectvo, extrémne lyžovanie a tiež prácu s kamerou.
V roku 2000 začal pripravovať materiály na krátky amatérsky film Lyže a hory a v roku 2004 spravil námet filmových sprievodcov skialpinizmu vo Vysokých Tatrách, ktorých aj natočil.
Vydal DVD skialpinistických sprievodcov (I. diel – Malá Studená dolina, II. diel – Skalnatá dolina).
Od roku 2010 do roku 2015 pôsobil ako kameraman v TV JOJ.

Ocenenia:
r. 2010 – výroba filmu na sútažnom projekte Tatrica 2010 – Dotyky s Tatrami – 2. miesto
-//- – -//- Tuhé skupenstvo vody?
– Cena divákov na festivale Titris 2010
– vybraný porotou na XVIII. MFHF v Poprade
-//- -//- Jastrabka a vydanie filmu na DVD
– vybraný porotou na XVIII. MFHF v Poprade
– Cena divákov Horalfest 2010
– Cena primátora mesta Vysoké Tatry
r. 2011 – výroba filmu s extrémnym svetovým lyžiarom Davom Karničarom Tatranské oblúky Dava Karničara – ktorý vyšiel vo februári 2012 na DVD.
– nominácia na cenu MFOF OSTRAVA 2012
r.2015 – výroba filmu AKCEPTÁCIA – spolupráca na tomto filme s dramaturgom Aloisom Ditrichom
– Cena webu na MHFF Teplice nad Metují

LOVCI DÚHY

Chasing Rainbows, Kanada, 5 min, 2017, r. Michael Sousa

chasing_rainbows_hory_a_mesto_Prešov_2017

Pohorie Ánd je v Peru už dlho vyhľadávané ako destinácia pre pokročilých trekkerov. Novoobjavený Rainbow Mountain nadobudol na popularite len nedávno a nevynechá ho snáď žiaden turista pohybujúci sa v tejto oblasti.
Všetko sa začalo myšlienkou ako prví vyfotografovať  bajkerov na ikonickom Rainbow Mountain. To sme ale netušili, do čoho sa púšťame!
Nasledujte nás do výšky viac než 5000 metrov nad morom na našej ceste za dúhou.

 

Režisér Michael Sousa
Poslednú dekádu strávil Michael v kanadskom Whistleri objavovaním a rozvíjaním filmárskeho umenia, obklopený šikovnými lokálnymi športovcami.
Pri práci na svojich posledných filmoch sa spojil s Justou Jeskovou, Mikom Gamblem a Stevom Storeym a zamerali sa na menej známe bajkové destinácie.
Tento film ilustruje výlet na Rainbow mountain v Peruánskych Andách a je Mikeovým sólo projektom.

 

REEL ROCK 11

Reel Rock 11, USA, 94 min, 2016, r. Nick Rosen, Peter Mortimer

Ďalšia zo série filmov REEL ROCK, ktorá zobrazuje najväčšie športové príbehy a výkony sezóny, ktoré diváka inšpirujú i rozosmejú.

Mladé pušky (Young Guns, 27 min)
O mladých lezeckých talentoch Ashime Shiraishi a Kaiovi Lightner.

Chlapci v Bugaboos (Boys in the Bugs, 18 min)
O najlepších špárových lezcoch Willovi Stanhopovi a Mattovi Segalovi.

Brette (Brette, 11 min)
O talentovanej lezkyni žulových bigwallov Brette Harrington.

Skvelý otec (Rad Dad, 11 min)
O vlkovi samotárovi Mikovi Libeckom, ktorý sa stal otcom.

Dodovo potešenie (Dodo´s Delight, 27 min)
O veselej výprave za polárnym kruhom – bigwally, jachtenie a balalajkové jam sessions s Nicom a Olivierom Favresseovcami a ich kamarátmi.

NOT 2 BAD

Not 2 Bad, Kanada, 34 min, 2016, r. Darcy Wittenburg


Členovia zoskupenia Anthill Films, ktorí vám priniesli filmy „unReal“ a „Not Bad,“ opäť spojili svoje sily, tentoraz v Španielsku. Prinášajú ešte  viac trikov a neuveriteľných jázd na bicykloch než kedykoľvek predtým. Samozrejme, dočkáte sa aj viac majstrovských kúskov na bicykli od Trek 3C Project.
Čo je lepšie, ako jeden kus niečoho? Dva kusy niečoho. Jeden je menej ako dva, preto logika nepustí a platí, že dvaja musia byť lepší ako jeden. Postavení tvárou v tvár týmto nemenným faktom sme si uvedomili, že potrebujeme urobiť pokračovanie. Nikto ťa neberie vo filmovom priemysle vážne, ak neurobíš najmenej dva aj niečo – viac je vždy lepšie, je tak? A toto je seriózny biznis. Viac vyvádzania, viac hlbokých zamyslení. Viac extrémneho horského bicyklovania. A viac spomalených záberov!

 

Anthill Films
Skupina vysoko špecializovaných filmárov, ktorí pracujú ako jedno telo, aby získali kúsočky z najvzdialenejších častí planéty. Motivovaní kolektívnym duchom a neukojiteľnou túžbou tvoriť niečo úžasné. Filmári, ktorí sú známi svojou kreativitou a nezastavia sa ani pred zdanlivo nezdolateľnými prekážkami.

 

SNOWMADS

Snowmads, Rakúsko, 52 min, 2016, r. Jonas Abenstein

Film od Jonasa Abensteina v spolupráci s RedBull športovcom Fabianom Lentschom, rozpráva príbeh 23-ročného rakúskeho top freeride lyžiara, horala a dobrodruha Fabiana Lentscha, ktorý napriek svojej kvalifikácii na Freeride World Tour 2014/2015 nasleduje nové chodníčky ďaleko za hranicami súťaže, aby zrealizoval svoj dávny sen, stále uschovaný v jeho srdci – objavovať nedotknuté regióny na strednom východe.
Po 9 mesiacoch prerábania starého Mercedesu 1113 4×4 firetruck na perfektné snežné a dobrodružné vozidlo sa Fabian v januári 2016 spolu so skupinou podobne zmýšľajúcich a svetovo známych lyžiarov vydáva na cestu smerom na Balkán, cez Turecko a Irán, do kaukazského regiónu v Gruzínsku. Na týchto miestach Fabian a jeho „Snowmads“  nehľadajú len nové freeride spoty, ale predovšetkým chcú objaviť lyžiarmi ešte neprebádané regióny, lyžiarsky potenciál, ktorý Fabian objavil na predošlej výprave a tiež sa dostať do kontaktu s nepoznanými kultúrami a miestnymi ľuďmi.
Režisérom prvých Snowmads je Jonas Abenstein spolu s Fabianom Lentschom. Film je produkovaný Nine&One v spolupráci s RedBull Media House v Salzburgu.

 

Režisér Jonas Abenstein
Vďaka detstvu v Allgäu v južnom Nemecku bol Jonas od kolísky v úzkom kontakte s prírodou. V zime je tam prakticky nemožné nezačať lyžovať hneď po tom, ako samotná chôdza prestane byť pre dieťa zábavná. Ako moderný teenager postupne prejdete na snowboarding alebo, ako v Jonasovom prípade, na freeskiing. Novo naučené triky samozrejme vyžadujú sfilmovanie a tak sa Jonas a jeho priatelia začali natáčať. Profesionálnejšie videá priniesli prvé malé príležitosti a ambície posunúť jeho hobby na vyššiu úroveň. Takže v roku 2011 Jonas začal pracovať v agentúre v Norimbergu ako mediálny dizajnér a následne tam aj začal študovať film a animáciu. Spolu s priateľmi potom založili v roku 2013 produkčnú firmu Graupause, ktorá je zameraná najmä na reklamu. Projekt „Snowmads“ bola Jonasova možnosť ako sa vrátiť ku svojim koreňom a jeho prvý naozajstný film sa tak pre neho stal srdcovou záležitosťou.

 

KILIAN

Kilian, Kanada, 14 min, 2016, r. Switchback Productions

Kilian_hory_a_mesto_Prešov_2017

Kilian Jornet je považovaný za najlepšieho mountain runnera všetkých čias. Ale on sám seba za bežca nepovažuje. Pripojte sa v Nórsku ku Kilianovi pri jeho pokuse zdolať za jeden deň sedem vrcholov Romsdalenu (Seven Summits of Romsdalen ) behom a na lyžiach. Ide o 77 kilometrov dlhú trasu s prevýšením 9000 metrov.