20.10.2017

Pavol Barabaš – Jeden svet Pavla Barabáša

pavol_barabas_hory_a_mesto_Prešov_2017Rozprávanie o nakrúcaní v extrémnych podmienkach, zábery zo zverejnených aj nezverejnených filmov a rozprávanie o najnovších expedíciách.

 

Na svet okolo sa díva inak. Sleduje krajinu cez hľadáčik kamery, jej estetiku, osobitosti, i to, ako harmonizuje s ľudským vnútrom. Pavol Barabáš svoj pohľad na svet okolo nás zachytáva vo svojich dokumentoch. Prechádza v nich od pólov našej Zeme ho hlbokých jaskýň, zo zelených džunglí na vysoké hory, od prírodných kmeňov do budhistických kláštorov v neprístupných údoliach. Mnohé z jeho ciest ostali nezverejnené. Ukážky, s ktorými sa s vami podelí, bude dopĺňať myšlienkami, ktoré sa rodili na pozoruhodných cestách našou planétou.
Pavol Barabáš sa venuje dokumentárnemu filmu už niekoľko desaťročí. Rád vyhľadáva príbehy odohrávajúce sa v neprístupnej divočine, ďaleko od civilizácie, kde sa človek dostáva až za hranicu svojich možností. Má za sebou niekoľko objavných expedícií, od nájdenia civilizáciou nedotknutých ľudí doby kamennej v pralesoch v Novej Guiney, cez spoluobjavenie megajaskýň na stolových horách vo Venezuele, až po absolvovanie prvého prechodu Ellsworthovho pohoria v Antarktíde. Dosiahol Severný i Južný pól, žil s Pygmejmi v Kongu i s kmeňom Suri v Etiópii. Prešiel najťažšie kaňony sveta ako Trou de Fer či Bras Magasin. Jeho filmy sú o tom, ako by sa človek mal správať k tejto Zemi.
Je režisérom, kameramanom a scenáristom širokej škály filmov. Verejnosti je známy tvorbou dobrodružných dokumentov z neprístupných divočín. Verný však ostal  svojmu domovu. O Slovensku nakrútil v poslednej dobe hneď niekoľko filmov – Sloboda pod nákladom, seriál Príbehy tatranských štítov, S tebou ma baví Slovensko, Žiť pre vášeň, či jaskyniarsku trilógiu Hľadači tieňa… Za svojich 40 filmov dostal vyše 300 ocenení z celého sveta, z toho 40 krát GRAND PRIX.  Najviac si váži ocenenie Medzinárodnej aliancie horských filmov, ktorá mu udelila prestížnu cenu za svetový prínos a kameramanskú prácu v dokumentárnom filme s vysokohorskou, horolezeckou a objaviteľskou tematikou v extrémnych častiach sveta.

 


 

21.10.2017

Michal Sabovčík – Dhaulagirí

michal_sabovcikTridsaťročný východniar, rodák zo Spišskej Novej Vsi má za sebou viacero zaujímavých výstupov, ale Dhaulágirí je jeho prvá osemtisícovka v rozbiehajúcej sa kariére. O tom ako to prebiehalo ake to bolo tažké a  čomu museli čelit nam  porozpráva na festivale v sobotu 21.10.2017.

Michal Sabovčík

Leziem pre pocit slobody, kamarátstva, pôžitku z dobrodružstva, pri všetkej pokore.

S lezením začal v štrnástich rokoch na Tomášovskom výhľade. Psychicky náročné lezenie v našich Vysokých Tatrách ho vycvičilo tak, že môže bez problémov podnikať tie najnáročnejšie výstupy vo svetových pohoriach.

Ako 21-ročný stál na Piku Lenina 7134m. Na konte mám Alpskú trilógiu najväčších severných stien, pôsobil som na Great Trango v Karakorame, prešiel v zime za 15 dní celý hrebeň Tatier. Ako prvý Slovák stál s kamarátmi na vrchole Patagónskeho Cerro Torre a podaril sa mu aj prvovýstup na legendárny Fitz Roy.

Ako čerešničku na torte za tieto výstupy získal niekoľko ocenení od Slovenského horolezeckého spolku JAMES a mesta Spišská Nová Ves.

Najviac miluje zimný alpinizmus a výzvy s tým spojené. Svoje potreby uspokojuje aj extrémnym speleo-horolezectvom, lietaním, vodáctvom, skialpinizmom či cyklistikou……