Pavol Barabaš – Jeden svet Pavla Barabáša

Rozprávanie o nakrúcaní v extrémnych podmienkach, zábery zo zverejnených aj nezverejnených filmov a rozprávanie o najnovších expedíciách.

Na svet okolo sa díva inak.

Sleduje krajinu cez hľadáčik kamery, jej estetiku, osobitosti, i to, ako harmonizuje s ľudským vnútrom. Pavol Barabáš svoj pohľad na svet okolo nás zachytáva vo svojich dokumentoch. Prechádza v nich od pólov našej Zeme ho hlbokých jaskýň, zo zelených džunglí na vysoké hory, od prírodných kmeňov do budhistických kláštorov v neprístupných údoliach. Mnohé z jeho ciest ostali nezverejnené. Ukážky, s ktorými sa s vami podelí, bude dopĺňať myšlienkami, ktoré sa rodili na pozoruhodných cestách našou planétou.
Pavol Barabáš sa venuje dokumentárnemu filmu už niekoľko desaťročí. Rád vyhľadáva príbehy odohrávajúce sa v neprístupnej divočine, ďaleko od civilizácie, kde sa človek dostáva až za hranicu svojich možností. Má za sebou niekoľko objavných expedícií, od nájdenia civilizáciou nedotknutých ľudí doby kamennej v pralesoch v Novej Guiney, cez spoluobjavenie megajaskýň na stolových horách vo Venezuele, až po absolvovanie prvého prechodu Ellsworthovho pohoria v Antarktíde. Dosiahol Severný i Južný pól, žil s Pygmejmi v Kongu i s kmeňom Suri v Etiópii. Prešiel najťažšie kaňony sveta ako Trou de Fer či Bras Magasin. Jeho filmy sú o tom, ako by sa človek mal správať k tejto Zemi.
Je režisérom, kameramanom a scenáristom širokej škály filmov. Verejnosti je známy tvorbou dobrodružných dokumentov z neprístupných divočín. Verný však ostal svojmu domovu. O Slovensku nakrútil v poslednej dobe hneď niekoľko filmov – Sloboda pod nákladom, seriál Príbehy tatranských štítov, S tebou ma baví Slovensko, Žiť pre vášeň, či jaskyniarsku trilógiu Hľadači tieňa… Za svojich 40 filmov dostal vyše 300 ocenení z celého sveta, z toho 40 krát GRAND PRIX. Najviac si váži ocenenie Medzinárodnej aliancie horských filmov, ktorá mu udelila prestížnu cenu za svetový prínos a kameramanskú prácu v dokumentárnom filme s vysokohorskou, horolezeckou a objaviteľskou tematikou v extrémnych častiach sveta.