Program 20.10.2017

15.45 Otvorenie prvého dňa festivalu

Prvý blok filmový blok

BEZERKE

Bezerke, Austrália, 15 min, 2016, r. Andrew Kaineder

bezerke_hory_a_mesto_Prešov_2017

Russel nie je obyčajný osemnásťročný teenager. Stojí na čele ďalšej generácie big wave surferov. Od svojich detských čias u neho pretrváva láska k masívnym vlnám a kde iní vidia strach, Russell vidí výzvu. Bezerke sa pozrie aj na pohľady Russellovho otca, na Kelly Slatera, ktorý spoločne s Russellom zažili výnimočný surfing v Južnej Austrálií. Bezerke tiež dokumentuje fenomenálne víťazstvo Russella na Cape Fear a jeho myšlienky o budúcnosti big wave surfingu.

 

 

 

 

 

 

SNOWMADS

Snowmads, Rakúsko, 52 min, 2016, r. Jonas Abenstein

Film od Jonasa Abensteina v spolupráci s RedBull športovcom Fabianom Lentschom, rozpráva príbeh 23-ročného rakúskeho top freeride lyžiara, horala a dobrodruha Fabiana Lentscha, ktorý napriek svojej kvalifikácii na Freeride World Tour 2014/2015 nasleduje nové chodníčky ďaleko za hranicami súťaže, aby zrealizoval svoj dávny sen, stále uschovaný v jeho srdci – objavovať nedotknuté regióny na strednom východe.
Po 9 mesiacoch prerábania starého Mercedesu 1113 4×4 firetruck na perfektné snežné a dobrodružné vozidlo sa Fabian v januári 2016 spolu so skupinou podobne zmýšľajúcich a svetovo známych lyžiarov vydáva na cestu smerom na Balkán, cez Turecko a Irán, do kaukazského regiónu v Gruzínsku. Na týchto miestach Fabian a jeho „Snowmads“  nehľadajú len nové freeride spoty, ale predovšetkým chcú objaviť lyžiarmi ešte neprebádané regióny, lyžiarsky potenciál, ktorý Fabian objavil na predošlej výprave a tiež sa dostať do kontaktu s nepoznanými kultúrami a miestnymi ľuďmi.
Režisérom prvých Snowmads je Jonas Abenstein spolu s Fabianom Lentschom. Film je produkovaný Nine&One v spolupráci s RedBull Media House v Salzburgu.

 

TRAIL DO KAZBEGI

The Trail To Kazbegi, USA, 15 min, 2015, r. Joey Schusler

thetrailtokazbegi_hory_a_mesto_Prešov_2017

Čo sa stane, keď sa štyria rovnako zmýšľajúci dobrodruhovia vydajú do jedných z najdivokejších hôr na svete len so svojimi horskými bicyklami a jedlom na 10 dní?
Desivé búrky, brodenie sa prudkými riekami, zasnežené ľadovcové horské prechody, nebezpečné zostupy, neustále boje so zúrivými psami a napínavé stretnutie s premotivovanými pohraničníkmi.
Všetko z vyššie uvedeného  sa dá zažiť za deň “Trailu do Kazbegi,” dobrodružstve na horských bicykloch cez najvyššie hory Kaukazu v bývalej Sovietskej republike – Gruzínsku. Náš štvorčlenný tím – filmár Joey Schusler, editor magazínu Bike Brice Minnigh, fotograf Ross Measures a horal Sam Seward – strávil polovicu júna 2015 objavovaním pokladov Gruzínskeho Kaukazu.
Naša posádka po ceste prekonala nespočetné množstvo prekážok, ale tiež zažila jedny z najviac veľkolepých scenérií a trailov a neskutočnú pohostinnosť gruzínskych ľudí.

 

 

LUNAG RI

Lunag Ri, Nemecko, 18 min, 2016, r. Joachim Hellinger & Christian Schmidt

lunag_ri_hory_a_mesto_Prešov_2017

Keď David Lama zavrie oči a myslí na Nepál, zasnežené vrcholky hôr nie sú to, čo mu príde na um ako prvé. Namiesto toho vidí zelené údolia a malú dedinu, kde vyrástol jeho otec. Rakúsky horolezec navštívil Nepál skôr, než väčšina západných horolezcov. Keď bol ešte batoľa, rodičia ho na svojich výletoch zvykli nosiť na chrbte. Teraz ale oni nasledujú svojho syna a David udáva tempo. Rodina sa vybrala navštíviť otcových príbuzných v Nepále. Ale pre Davida to nie je jediný dôvod, prečo sa vrátiť do Nepálu. Tentoraz ho priťahujú vysoké hory. V sprievode americkej legendy alpského lezenia Conrada Ankera chce vyliezť na Lunag Ri (6907 m): ešte nevylezený vrchol s technicky náročným severozápadným hrebeňom. Šance na úspech sú vysoké vďaka Davidovmu ľahkému a rýchlemu lezeckému štýlu a Conradovým obrovským skúsenostiam s expedičným lezením.  Aj keď  to možno trochu podcenili…

 

 

 

 PURA VIDA

Pura Vida, Rakúsko, 44 min, 2016, r. Thomas Miklautsch

V roku 2004 Hervé opúšťa Švajčiarsko, aby na bicykli dosiahol Tibet, avšak táto cesta naberá celkom iný smer. Počas prekročenia siedmych púští a po príchode do Namíbie túži po tieni a po vode. Prichádza so šialeným nápadom: zhotoviť drevenú loď so slamenou strechou s použitím jeho bicykla ako pedálového motora.
Po 40 000 kilometroch na cestách a chodníkoch prichádza do mesta Tena v Ekvádore a začína to najvzrušujúcejšie dobrodružstvo vo svojom živote. So svojou loďkou Pura Vida sa popasuje s prírodnými silami a prežíva nezabudnuteľné momenty s Indiánmi, kráľovstvom divočiny, ale aj brutalitu pirátov a pašerákov drog.
Hervé Neukomm je prvým človekom, ktorý sa „prepedáluje“ cez Amazonku len s použitím svojich nôh. Nikdy nebolo jeho úmyslom zlomiť rekord, skôr žiť tak blízko k prírode ako sa len dá a spoznávať jej tajomstvá, s použitím ekologickej formy.

 


 

19.00 Prezentácia hosťa festivalu.

 Pavol Barabáš

 


20.30 Druhý filmový blok

REEL ROCK 11 ( II. )

Reel Rock 11, USA, 94 min, 2016, r. Nick Rosen, Peter Mortimer ( 50 min )

Ďalšia zo série filmov REEL ROCK, ktorá zobrazuje najväčšie športové príbehy a výkony sezóny, ktoré diváka inšpirujú i rozosmejú.

Brette (Brette, 11 min)
O talentovanej lezkyni žulových bigwallov Brette Harrington.

Skvelý otec (Rad Dad, 11 min)
O vlkovi samotárovi Mikovi Libeckom, ktorý sa stal otcom.

Dodovo potešenie (Dodo´s Delight, 27 min)
O veselej výprave za polárnym kruhom – bigwally, jachtenie a balalajkové jam sessions s Nicom a Olivierom Favresseovcami a ich kamarátmi.

 

VYMKNUTÝ

Locked In: First Descent of the Beriman Gorge, Kanada, 24 min, 2015, r. Bryan Smith & David Pearson

locked_in_hory_a_mesto_Prešov_2017

Nachádzajúca sa len niekoľko stupňov južne od rovníka, Papua-Nová Guinea je rôznorodou zmesou, skladajúcou sa z panenského dažďového pralesa, unikátnej kultúry a rozsiahleho pobrežia. Rieka Beriman vyteká z Nakanai Plateau, rozpínajúc sa viac ako 40 kilometrov od prameňa až k moru, kde padá z výšky 2000 metrov do Šalamúnovho mora. Vežovité steny kaňonu boli až doteraz neprebádaným tajomstvom. Ben Stookesberry, Chris Korbulic, Ben Marr a Pedro Oliva sa vydávajú pokoriť tieto divoké vody, cez ktoré ešte žiaden kajakár nepádloval. Počas 13-dňovej expedície od prameňa rieky až po more siahnu na dno svojich schopností a trpezlivosti. Dvanásť odlišných roklín, plných extrémne ťažkých perejí (podľa klasifikácie WW5) a vertikálnych stien, ktorým sa nedá vyhnúť, neustále sa meniace vodné levely a hustá, človekom nedotknutá džungľa – všetky tieto prekážky im bránia v úspešnom prvom splave – jednom z vôbec najvýznamnejších vo svete kajaku.

 

NOT 2 BAD

Not 2 Bad, Kanada, 34 min, 2016, r. Darcy Wittenburg


Členovia zoskupenia Anthill Films, ktorí vám priniesli filmy „unReal“ a „Not Bad,“ opäť spojili svoje sily, tentoraz v Španielsku. Prinášajú ešte  viac trikov a neuveriteľných jázd na bicykloch než kedykoľvek predtým. Samozrejme, dočkáte sa aj viac majstrovských kúskov na bicykli od Trek 3C Project.
Čo je lepšie, ako jeden kus niečoho? Dva kusy niečoho. Jeden je menej ako dva, preto logika nepustí a platí, že dvaja musia byť lepší ako jeden. Postavení tvárou v tvár týmto nemenným faktom sme si uvedomili, že potrebujeme urobiť pokračovanie. Nikto ťa neberie vo filmovom priemysle vážne, ak neurobíš najmenej dva aj niečo – viac je vždy lepšie, je tak? A toto je seriózny biznis. Viac vyvádzania, viac hlbokých zamyslení. Viac extrémneho horského bicyklovania. A viac spomalených záberov!