Program 21.10.2017

15.30 hod. Otvorenie festivalu

Prvý blok filmový blok

REEL ROCK 11 ( I. )

Reel Rock 11, USA, 94 min, 2016, r. Nick Rosen, Peter Mortimer ( 49 min )

Ďalšia zo série filmov REEL ROCK, ktorá zobrazuje najväčšie športové príbehy a výkony sezóny, ktoré diváka inšpirujú i rozosmejú.

Mladé pušky (Young Guns, 27 min)
O mladých lezeckých talentoch Ashime Shiraishi a Kaiovi Lightner.

Chlapci v Bugaboos (Boys in the Bugs, 18 min)
O najlepších špárových lezcoch Willovi Stanhopovi a Mattovi Segalovi.

 

JOHANNA

Johanna, UK, 4 min, 2016, r. Ian Derry

johanna_hory_a_mesto_Prešov_2017

Po úraze Johanne hrozilo, že príde o nohu. Lekári jej ju zachránili, ale aj po troch rokoch stále trpela veľkými bolesťami. Začala sa teda zaujímať o liečbu ľadovou vodou. Zo začiatku ju neznášala, ale neskôr ju studená voda úplne opantala a v súčasnosti je majsterkou sveta vo voľnom potápaní pod ľadom.

 

YUKON BLUES

The Yukon Blues, Taliansko, 51 min, 2015, r. Igor D’India​

V roku 1965 absolvoval známy horolezec a reportér Walter Bonatti sólo expedíciu na kanoe po riekach Yukon a Porcupine pre taliansky magazín Epoca. Navštívil miesta zlatej horúčky – z Chilkoot Pass sa presunul hore na sever až do Klondike. “The Yukon Blues” je pokus Igora D’Indiu zopakovať toto dobrodružstvo a zdokumentovať  zmeny, ku ktorým odvtedy došlo.

 

LOVCI DÚHY

Chasing Rainbows, Kanada, 5 min, 2017, r. Michael Sousa

chasing_rainbows_hory_a_mesto_Prešov_2017

Pohorie Ánd je v Peru už dlho vyhľadávané ako destinácia pre pokročilých trekkerov. Novoobjavený Rainbow Mountain nadobudol na popularite len nedávno a nevynechá ho snáď žiaden turista pohybujúci sa v tejto oblasti.
Všetko sa začalo myšlienkou ako prví vyfotografovať  bajkerov na ikonickom Rainbow Mountain. To sme ale netušili, do čoho sa púšťame!
Nasledujte nás do výšky viac než 5000 metrov nad morom na našej ceste za dúhou.

 

 

 

 

MIRROR WALL

Mirror Wall, UK, 44 min, 2016, r. Matt Pycroft

berghaus_mirrorwall_hory_a_mesto_Prešov_2017

Hlad po dobrodružstve a meniacom sa horizonte je prirodzený inštinkt mnohých ľudí. V prípade známeho dobrodruha Lea Houldinga sa to prejavilo v podobe expedícií svetovej triedy na nevylezené vrcholy po celom svete.
Po smrti svojho dlhodobého lezeckého partnera Seana ‘Stanley’ Learyho a narodení dcéry Freyi – „Mirror Wall“ sleduje Lea na jeho poslednej expedícii s úplne novým tímom.
Okrem zodpovednosti za dosiahnutie vlastných cieľov musí Leo mentorovať svojich talentovaných, ale neskúsených spoločníkov a bezpečne sa vrátiť domov k svojej rodine. Podarí sa im zdolať 1200 metrov vysokú skalnú stenu v polárnych grónskych horách?

 

 

 

 


19.00 Prezentácia hosťa festivalu.

Michal Sabovčík


20.30 Druhý filmový blok

BLOCHEADS

Blocheads, UK, 58 min, 2016, r. Alastair Lee

Vizuálne krásne spracovaný príbeh o zlatom veku boulderingu vo Veľkej Británii. Nikdy predtým tu nebolo toľko umelých lezeckých stien, toľko lezcov posadnutých tréningom, toľko „zverov“ s nadľudskou silou. Vo filme budeme spolu pátrať po nových líniách a posúvať hranice ľudských schopností. Bude to príbeh o dobrodružstve, vášni ku skalám a oceľových prstoch. Príbeh o hľadaní boulderingového zlata.
Ponoríme sa do temnej minulosti boulderingu od prvej zmienky v 19. storočí, až po jeho vzostup a vznik samostatného športu. Dozvieme sa o „krstnom otcovi“ Johnovi Gillovi, a o tom, ako ovplyvnil mladého Jerryho Moffatta – prvého z novej vlny rockstars, ktorý pomáhal formovať moderný svet boulderingu.
Blocheads, to sú početné prvovýstupy, neskutočné pohyby a hrozivé highbally.

 

AKCEPTÁCIA – TATARKOV ODKAZ

Slovensko, 38 min, 2016, r. Jaroslav Matoušek

akceptacia_hory_a_mesto_Prešov_2017

Úchvatný, súvislý, extrémny a životu nebezpečný prechod 23 dolín a 18 vysokohorských sediel Vysokých Tatier, v jedinečnom zážitkovom, dobrodružnom dokumentárnom filme. Na vlastnej koži precítite situácie, po ktorých v hĺbke duše túžite, ale v skutočnosti sa ich obávate…

 

 

 

 

 

 

 

KILIAN

Kilian, Kanada, 14 min, 2016, r. Switchback Productions

Kilian_hory_a_mesto_Prešov_2017

Kilian Jornet je považovaný za najlepšieho mountain runnera všetkých čias. Ale on sám seba za bežca nepovažuje. Pripojte sa v Nórsku ku Kilianovi pri jeho pokuse zdolať za jeden deň sedem vrcholov Romsdalenu (Seven Summits of Romsdalen ) behom a na lyžiach. Ide o 77 kilometrov dlhú trasu s prevýšením 9000 metrov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FLOW

Flow, Nemecko, 11 min, 2016, r. Christian Schmidt & Joachim Hellinger

flow_hory_a_mesto_Prešov_2017

Nie sú to preteky v downhille čo na Haraldovej tvári vykúzli úsmev. Ani mu nezáleží, či na svojich trailoch urobí najnebezpečnejšie skoky a zákruty. Keď je na svojom bicykli na via ferrate v Dolomitoch, naháňa niečo iné: FLOW. Ten zvláštny stav bytia, kde je všetko, ako má byť, keď dôvera potlačí strach a bicykel a jazdec sú jedno. Čo presne je tento správny okamih? Ako ho môžeme dosiahnuť ? A môžeme ho nájsť len na horskom bicykli? Harald našiel svoju odpoveď – a vy sa pridajte k jazde!