Program

20.10.2017

15.45 hod. Otvorenie festivalu

Prvý blok filmový blok

BEZERKE

Bezerke, Austrália, 15 min, 2016, r. Andrew Kaineder

bezerke_hory_a_mesto_Prešov_2017

Russel nie je obyčajný osemnásťročný teenager. Stojí na čele ďalšej generácie big wave surferov. Od svojich detských čias u neho pretrváva láska k masívnym vlnám a kde iní vidia strach, Russell vidí výzvu. Bezerke sa pozrie aj na pohľady Russellovho otca, na Kelly Slatera, ktorý spoločne s Russellom zažili výnimočný surfing v Južnej Austrálií. Bezerke tiež dokumentuje fenomenálne víťazstvo Russella na Cape Fear a jeho myšlienky o budúcnosti big wave surfingu.

 

 

 

 

 

 

SNOWMADS

Snowmads, Rakúsko, 52 min, 2016, r. Jonas Abenstein

Film od Jonasa Abensteina v spolupráci s RedBull športovcom Fabianom Lentschom, rozpráva príbeh 23-ročného rakúskeho top freeride lyžiara, horala a dobrodruha Fabiana Lentscha, ktorý napriek svojej kvalifikácii na Freeride World Tour 2014/2015 nasleduje nové chodníčky ďaleko za hranicami súťaže, aby zrealizoval svoj dávny sen, stále uschovaný v jeho srdci – objavovať nedotknuté regióny na strednom východe.
Po 9 mesiacoch prerábania starého Mercedesu 1113 4×4 firetruck na perfektné snežné a dobrodružné vozidlo sa Fabian v januári 2016 spolu so skupinou podobne zmýšľajúcich a svetovo známych lyžiarov vydáva na cestu smerom na Balkán, cez Turecko a Irán, do kaukazského regiónu v Gruzínsku. Na týchto miestach Fabian a jeho „Snowmads“  nehľadajú len nové freeride spoty, ale predovšetkým chcú objaviť lyžiarmi ešte neprebádané regióny, lyžiarsky potenciál, ktorý Fabian objavil na predošlej výprave a tiež sa dostať do kontaktu s nepoznanými kultúrami a miestnymi ľuďmi.
Režisérom prvých Snowmads je Jonas Abenstein spolu s Fabianom Lentschom. Film je produkovaný Nine&One v spolupráci s RedBull Media House v Salzburgu.

 

TRAIL DO KAZBEGI

The Trail To Kazbegi, USA, 15 min, 2015, r. Joey Schusler

thetrailtokazbegi_hory_a_mesto_Prešov_2017

Čo sa stane, keď sa štyria rovnako zmýšľajúci dobrodruhovia vydajú do jedných z najdivokejších hôr na svete len so svojimi horskými bicyklami a jedlom na 10 dní?
Desivé búrky, brodenie sa prudkými riekami, zasnežené ľadovcové horské prechody, nebezpečné zostupy, neustále boje so zúrivými psami a napínavé stretnutie s premotivovanými pohraničníkmi.
Všetko z vyššie uvedeného  sa dá zažiť za deň “Trailu do Kazbegi,” dobrodružstve na horských bicykloch cez najvyššie hory Kaukazu v bývalej Sovietskej republike – Gruzínsku. Náš štvorčlenný tím – filmár Joey Schusler, editor magazínu Bike Brice Minnigh, fotograf Ross Measures a horal Sam Seward – strávil polovicu júna 2015 objavovaním pokladov Gruzínskeho Kaukazu.
Naša posádka po ceste prekonala nespočetné množstvo prekážok, ale tiež zažila jedny z najviac veľkolepých scenérií a trailov a neskutočnú pohostinnosť gruzínskych ľudí.

 

 

LUNAG RI

Lunag Ri, Nemecko, 18 min, 2016, r. Joachim Hellinger & Christian Schmidt

lunag_ri_hory_a_mesto_Prešov_2017

Keď David Lama zavrie oči a myslí na Nepál, zasnežené vrcholky hôr nie sú to, čo mu príde na um ako prvé. Namiesto toho vidí zelené údolia a malú dedinu, kde vyrástol jeho otec. Rakúsky horolezec navštívil Nepál skôr, než väčšina západných horolezcov. Keď bol ešte batoľa, rodičia ho na svojich výletoch zvykli nosiť na chrbte. Teraz ale oni nasledujú svojho syna a David udáva tempo. Rodina sa vybrala navštíviť otcových príbuzných v Nepále. Ale pre Davida to nie je jediný dôvod, prečo sa vrátiť do Nepálu. Tentoraz ho priťahujú vysoké hory. V sprievode americkej legendy alpského lezenia Conrada Ankera chce vyliezť na Lunag Ri (6907 m): ešte nevylezený vrchol s technicky náročným severozápadným hrebeňom. Šance na úspech sú vysoké vďaka Davidovmu ľahkému a rýchlemu lezeckému štýlu a Conradovým obrovským skúsenostiam s expedičným lezením.  Aj keď  to možno trochu podcenili…

 

 

 

 PURA VIDA

Pura Vida, Rakúsko, 44 min, 2016, r. Thomas Miklautsch

V roku 2004 Hervé opúšťa Švajčiarsko, aby na bicykli dosiahol Tibet, avšak táto cesta naberá celkom iný smer. Počas prekročenia siedmych púští a po príchode do Namíbie túži po tieni a po vode. Prichádza so šialeným nápadom: zhotoviť drevenú loď so slamenou strechou s použitím jeho bicykla ako pedálového motora.
Po 40 000 kilometroch na cestách a chodníkoch prichádza do mesta Tena v Ekvádore a začína to najvzrušujúcejšie dobrodružstvo vo svojom živote. So svojou loďkou Pura Vida sa popasuje s prírodnými silami a prežíva nezabudnuteľné momenty s Indiánmi, kráľovstvom divočiny, ale aj brutalitu pirátov a pašerákov drog.
Hervé Neukomm je prvým človekom, ktorý sa „prepedáluje“ cez Amazonku len s použitím svojich nôh. Nikdy nebolo jeho úmyslom zlomiť rekord, skôr žiť tak blízko k prírode ako sa len dá a spoznávať jej tajomstvá, s použitím ekologickej formy.

 


 

19.00 Prezentácia hosťa festivalu.

Pavol Barabáš

 


20.30 Druhý filmový blok

REEL ROCK 11 ( II. )

Reel Rock 11, USA, 94 min, 2016, r. Nick Rosen, Peter Mortimer ( 50 min )

Ďalšia zo série filmov REEL ROCK, ktorá zobrazuje najväčšie športové príbehy a výkony sezóny, ktoré diváka inšpirujú i rozosmejú.

Brette (Brette, 11 min)
O talentovanej lezkyni žulových bigwallov Brette Harrington.

Skvelý otec (Rad Dad, 11 min)
O vlkovi samotárovi Mikovi Libeckom, ktorý sa stal otcom.

Dodovo potešenie (Dodo´s Delight, 27 min)
O veselej výprave za polárnym kruhom – bigwally, jachtenie a balalajkové jam sessions s Nicom a Olivierom Favresseovcami a ich kamarátmi.

 

VYMKNUTÝ

Locked In: First Descent of the Beriman Gorge, Kanada, 24 min, 2015, r. Bryan Smith & David Pearson

locked_in_hory_a_mesto_Prešov_2017

Nachádzajúca sa len niekoľko stupňov južne od rovníka, Papua-Nová Guinea je rôznorodou zmesou, skladajúcou sa z panenského dažďového pralesa, unikátnej kultúry a rozsiahleho pobrežia. Rieka Beriman vyteká z Nakanai Plateau, rozpínajúc sa viac ako 40 kilometrov od prameňa až k moru, kde padá z výšky 2000 metrov do Šalamúnovho mora. Vežovité steny kaňonu boli až doteraz neprebádaným tajomstvom. Ben Stookesberry, Chris Korbulic, Ben Marr a Pedro Oliva sa vydávajú pokoriť tieto divoké vody, cez ktoré ešte žiaden kajakár nepádloval. Počas 13-dňovej expedície od prameňa rieky až po more siahnu na dno svojich schopností a trpezlivosti. Dvanásť odlišných roklín, plných extrémne ťažkých perejí (podľa klasifikácie WW5) a vertikálnych stien, ktorým sa nedá vyhnúť, neustále sa meniace vodné levely a hustá, človekom nedotknutá džungľa – všetky tieto prekážky im bránia v úspešnom prvom splave – jednom z vôbec najvýznamnejších vo svete kajaku.

 

NOT 2 BAD

Not 2 Bad, Kanada, 34 min, 2016, r. Darcy Wittenburg


Členovia zoskupenia Anthill Films, ktorí vám priniesli filmy „unReal“ a „Not Bad,“ opäť spojili svoje sily, tentoraz v Španielsku. Prinášajú ešte  viac trikov a neuveriteľných jázd na bicykloch než kedykoľvek predtým. Samozrejme, dočkáte sa aj viac majstrovských kúskov na bicykli od Trek 3C Project.
Čo je lepšie, ako jeden kus niečoho? Dva kusy niečoho. Jeden je menej ako dva, preto logika nepustí a platí, že dvaja musia byť lepší ako jeden. Postavení tvárou v tvár týmto nemenným faktom sme si uvedomili, že potrebujeme urobiť pokračovanie. Nikto ťa neberie vo filmovom priemysle vážne, ak neurobíš najmenej dva aj niečo – viac je vždy lepšie, je tak? A toto je seriózny biznis. Viac vyvádzania, viac hlbokých zamyslení. Viac extrémneho horského bicyklovania. A viac spomalených záberov!

 

21.10.2017

15.30 hod. Otvorenie festivalu

Prvý blok filmový blok

REEL ROCK 11 ( I. )

Reel Rock 11, USA, 94 min, 2016, r. Nick Rosen, Peter Mortimer ( 49 min )

Ďalšia zo série filmov REEL ROCK, ktorá zobrazuje najväčšie športové príbehy a výkony sezóny, ktoré diváka inšpirujú i rozosmejú.

Mladé pušky (Young Guns, 27 min)
O mladých lezeckých talentoch Ashime Shiraishi a Kaiovi Lightner.

Chlapci v Bugaboos (Boys in the Bugs, 18 min)
O najlepších špárových lezcoch Willovi Stanhopovi a Mattovi Segalovi.

 

JOHANNA

Johanna, UK, 4 min, 2016, r. Ian Derry

johanna_hory_a_mesto_Prešov_2017

Po úraze Johanne hrozilo, že príde o nohu. Lekári jej ju zachránili, ale aj po troch rokoch stále trpela veľkými bolesťami. Začala sa teda zaujímať o liečbu ľadovou vodou. Zo začiatku ju neznášala, ale neskôr ju studená voda úplne opantala a v súčasnosti je majsterkou sveta vo voľnom potápaní pod ľadom.

 

YUKON BLUES

The Yukon Blues, Taliansko, 51 min, 2015, r. Igor D’India​

V roku 1965 absolvoval známy horolezec a reportér Walter Bonatti sólo expedíciu na kanoe po riekach Yukon a Porcupine pre taliansky magazín Epoca. Navštívil miesta zlatej horúčky – z Chilkoot Pass sa presunul hore na sever až do Klondike. “The Yukon Blues” je pokus Igora D’Indiu zopakovať toto dobrodružstvo a zdokumentovať  zmeny, ku ktorým odvtedy došlo.

 

 

LOVCI DÚHY

Chasing Rainbows, Kanada, 5 min, 2017, r. Michael Sousa

chasing_rainbows_hory_a_mesto_Prešov_2017

Pohorie Ánd je v Peru už dlho vyhľadávané ako destinácia pre pokročilých trekkerov. Novoobjavený Rainbow Mountain nadobudol na popularite len nedávno a nevynechá ho snáď žiaden turista pohybujúci sa v tejto oblasti.
Všetko sa začalo myšlienkou ako prví vyfotografovať  bajkerov na ikonickom Rainbow Mountain. To sme ale netušili, do čoho sa púšťame!
Nasledujte nás do výšky viac než 5000 metrov nad morom na našej ceste za dúhou.

 

 

 

 

MIRROR WALL

Mirror Wall, UK, 44 min, 2016, r. Matt Pycroft

berghaus_mirrorwall_hory_a_mesto_Prešov_2017

Hlad po dobrodružstve a meniacom sa horizonte je prirodzený inštinkt mnohých ľudí. V prípade známeho dobrodruha Lea Houldinga sa to prejavilo v podobe expedícií svetovej triedy na nevylezené vrcholy po celom svete.
Po smrti svojho dlhodobého lezeckého partnera Seana ‘Stanley’ Learyho a narodení dcéry Freyi – „Mirror Wall“ sleduje Lea na jeho poslednej expedícii s úplne novým tímom.
Okrem zodpovednosti za dosiahnutie vlastných cieľov musí Leo mentorovať svojich talentovaných, ale neskúsených spoločníkov a bezpečne sa vrátiť domov k svojej rodine. Podarí sa im zdolať 1200 metrov vysokú skalnú stenu v polárnych grónskych horách?

 

 

 

 


19.00 Prezentácia hosťa festivalu.

 

Michal Sabovčík


20.30 Druhý filmový blok

BLOCHEADS

Blocheads, UK, 58 min, 2016, r. Alastair Lee

Vizuálne krásne spracovaný príbeh o zlatom veku boulderingu vo Veľkej Británii. Nikdy predtým tu nebolo toľko umelých lezeckých stien, toľko lezcov posadnutých tréningom, toľko „zverov“ s nadľudskou silou. Vo filme budeme spolu pátrať po nových líniách a posúvať hranice ľudských schopností. Bude to príbeh o dobrodružstve, vášni ku skalám a oceľových prstoch. Príbeh o hľadaní boulderingového zlata.
Ponoríme sa do temnej minulosti boulderingu od prvej zmienky v 19. storočí, až po jeho vzostup a vznik samostatného športu. Dozvieme sa o „krstnom otcovi“ Johnovi Gillovi, a o tom, ako ovplyvnil mladého Jerryho Moffatta – prvého z novej vlny rockstars, ktorý pomáhal formovať moderný svet boulderingu.
Blocheads, to sú početné prvovýstupy, neskutočné pohyby a hrozivé highbally.

 

AKCEPTÁCIA – TATARKOV ODKAZ

Slovensko, 38 min, 2016, r. Jaroslav Matoušek

akceptacia_hory_a_mesto_Prešov_2017

Úchvatný, súvislý, extrémny a životu nebezpečný prechod 23 dolín a 18 vysokohorských sediel Vysokých Tatier, v jedinečnom zážitkovom, dobrodružnom dokumentárnom filme. Na vlastnej koži precítite situácie, po ktorých v hĺbke duše túžite, ale v skutočnosti sa ich obávate…

 

 

 

 

 

 

 

KILIAN

Kilian, Kanada, 14 min, 2016, r. Switchback Productions

Kilian_hory_a_mesto_Prešov_2017

Kilian Jornet je považovaný za najlepšieho mountain runnera všetkých čias. Ale on sám seba za bežca nepovažuje. Pripojte sa v Nórsku ku Kilianovi pri jeho pokuse zdolať za jeden deň sedem vrcholov Romsdalenu (Seven Summits of Romsdalen ) behom a na lyžiach. Ide o 77 kilometrov dlhú trasu s prevýšením 9000 metrov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FLOW

Flow, Nemecko, 11 min, 2016, r. Christian Schmidt & Joachim Hellinger

flow_hory_a_mesto_Prešov_2017

Nie sú to preteky v downhille čo na Haraldovej tvári vykúzli úsmev. Ani mu nezáleží, či na svojich trailoch urobí najnebezpečnejšie skoky a zákruty. Keď je na svojom bicykli na via ferrate v Dolomitoch, naháňa niečo iné: FLOW. Ten zvláštny stav bytia, kde je všetko, ako má byť, keď dôvera potlačí strach a bicykel a jazdec sú jedno. Čo presne je tento správny okamih? Ako ho môžeme dosiahnuť ? A môžeme ho nájsť len na horskom bicykli? Harald našiel svoju odpoveď – a vy sa pridajte k jazde!